NASTŘELOVÁNÍ NÁUŠNIC PRO DĚTI I DOSPĚLÉ


Jak se starat o piercing uší?

O dírku není potřeba žádná velká péče. Základem je dodržovat základní pravidla, jako u každé jiné rány. Dírku udržujeme v suchu (sprchování nevadí, plavání o pár dnů odložíme), čistotě, nevystavujeme slunečnímu záření. Dáváme pozor při lakování a úpravě vlasů, při aplikaci krémů a parfémů, abychom nezasáhli dírku. Také při oblékání jsme opatrní. Náušnice zbytečně nesaháváme.

Od první chvíle si náušniček a dírek vůbec nevšímáme. Jen je udržujeme v čistotě a suchu, sprchování je ovšem , do bazénů od druhého dne. Voda je tělu vlastní a nemáme otevřenou ránu, takže kvůli dírkám nekoupat je "čuňárnička". Pro ty které rády šťouráte a máte potřebu nějaké péče, přesto, že není nutná, tak od druhého dne můžeme očistit "šťourátkem" do ucha namočeným v nasyceném solném roztoku, fyziologickém roztoku, járišově roztoku, studené převařené vodě aj. Náušnicemi neprotáčíme!!! Protáčení je úplně zbytečné a nevhodné, může dojít k zavlečení infekce. Náušnice jsou z inertních (nepřilnávajících materiálů), takže přirůst opravdu nemohou (jde o mýtus) po pár dnech začnou samy v dírce rotovat.

Dírku ničím nemažeme, jak bylo dříve zvykem na každou ranku a ragádu používat Framykoin. Framykoin je mast s antibiotiky, tudíž, její jediné užití je na základě indikace lékaře a to na zánětlivá onemocnění kůže. Takovouto zbytečnou aplikací antibiotik, si můžeme zvyšovat rezistenci (odolnost) vůči antibiotikům a až je budeme potřebovat, tak nám nezaberou. Pokud máme pocit suchosti v oblasti dírky, můžeme okolí dírky (nikoli dírku) namazat mastmi podporujícími epitelizaci (hojení), jako je Infadolan nebo masti s pantenolem.

Nikdy neošetřujeme dírky přípravky obsahujícími alkohol či líh. Tyto těkavé přísady pokožku mohou vysušit, ta začne šupinatět a mohou se vytrvořit ragády (praskliny). Takovéto ragádky jsou pak ideálním místem vstupu infekce.U vchodu dírky nebo na předních a zadních okrajích dírky můžeme nalézt vytéjkající tkáňový mok, který je známkou hojení rány. Jeho barva je vždy čirá v odstínech růžové, oranžové nebo žluté vody. Usychá v krystalky. Pokud se ale objeví výtok z dírky, který je hustý, lepkavý a rozhodně není průsvitný a je vazký, jedná se o hnis. Odstíny může mít žluté, bílé či zelené někdy s příměsí krve. Došlo zřejmě ke vniku infekce a hnis je reakce organismu na vstup infekce a následného rozvinutí zánětu.

Zarudnutí lalůčku je v prvních dnech po nastřelení běžné a může se v průběhu prvního roku občas objevit. Toto zarudnutí (překrvení) ještě nemusí nutně značit pro zánět! Pokud zarudnutí pokračuje a přidá se bolest, tak již dochází ke vzniku zánětlivého procesu.

Zánět. Po nastřelení náušnic, lze říci, že k hnisání uší dochází velmi sporadicky. Díky tomu, že dírka po nástřelu je v přesné velikosti náušničky, je vstup infekce podél náušničky značně omezen a náušnička se nastřeluje sterilní. Bohužel u píchání kanylou, kdy se pak zavádí nesterilní náušnice, je tomu naopak. Většina infekcí se zanese po pár týdnech po nastřelení ze špinavých rukou nebo při výměně náušnic. Zánět povětšinou začíná zarudnutím lalůčku a především kolem dírky, nastupuje bolest a teprve po pár dnes se objevuje exudát. V prvním dnu kdy nastane zarudnutí není nutné, hned navštěvovat  lékaře a nechat si psát mast s antibiotiky. S mnha takovýmito drobnými záněty se naše imunita vypořádá sama. Kojenci mají vlastní imunitu od půl roku věku a před tím dostávají imunoglobuliny v mateřském mléce. Můžeme použít i alternativní metody, jako je naředěný olej čajovníku australského (tea tree oil), který nejprve zkusíme na předloktí, zda není na něj přecitlivělost. Babské rady hovoří o výborných zkušenostech s mateřským mlékem, zanícenou dírku pokapat pár kapkami mm. Má to i svou logiku, mléko je sterilní, není na něj žádná přecitlivělost a jak již bylo řečeno obsahuje imunoglobuliny. Maminky také doporučují: propolis, arniku, homeopatika aj.

Výměna náušniček za trvalé: prvotní hojení trvá 2-4 týdny, konečné zahojení je za pár měsíců až rok. U kojenců a malých dětí nedoporučujeme výměnu dříve než za 12 týdnů, lépe později. Nové náušničky, které budete nandavat, je vhodné přesterilizovat. Pokud možnost sterilizace nemáte, vlžte jej do vody a vařte min 20min. Naložení do lihu je absolutně nevhodné (líh pouze dezifikuje, kdyby sterilizoval, tak ho nemůžeme ani pít! Z lihu uvařte vaječňák :-))  vyvařením zamezíte přenosu infekce do čerstvé dírky. První rok by dírky neměly být bez náušnic (max. pár hodin).

 

Pokud si nevíte rady s péčí o dírky, tak naši klienti mohou kdykoliv volat o radu ;-)

 Zpět na úvodní stránku